"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞ

 

TÜKETİCİLER

E-Atık Nedir?
Kullanım ömrü dolmuş olan ve içerisinde en az bir elektrikli ve elektronik parça barındıran katı atıklara elektronik atık denir. Elektronik atıklar AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya) olarak da bilinir.
Evlerimizde ömrünü tamamlamış bozuk, eski veya artık kullanılmayan tüm elektronik cihazlar birer elektronik atıktır.
Elektronik Atıklar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Geri Dönüşüm Nedir?
Geri dönüşüm; yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların (bunlar yiyecek, içecek ambalajları, elektronik atıklar vb.) çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek tekrar üretim safhasına dahil edilmesidir.

E-Atıklar Neden Geri Dönüştürülmeli?
AEEE’ler geri dönüştürülebilir ürünler içerdiği (metal, plastik, cam vb.) gibi aynı zamanda kurşun, civa, krom, fosfor gibi tehlikeli ya da toksik maddeler de içerirler. Bu maddelere uzun süre düşük dozda maruz kalmak insan sağlığına zarar verebilir. Bu maruziyete ihtimal vermemek için AEEE’leri toplama kutularında biriktirerek geri dönüşümüne katkı sağlamak gerekir.

E-Atıklarımı Ne Yapmalıyım?
Elektrikli ve Elektronik eşya kullanıcıları yani tüketiciler, kullandıkları ürünlerini atık vasfına ulaştığı zaman TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu (TYK) aracılığıyla geri dönüşüme kazandırabilirler.
E-atıkların diğer atıklardan ayrı toplanması amacıyla TYK tarafından farklı hacim ve şekillerde çeşitli E-Atık toplama ekipmanları tasarlanmış ve tüm Türkiye’de çeşitli lokasyonlara yerleştirilmiştir. Tüketiciler e-atıklarını bu lokasyonlarda bulunan ekipmanlara bırakabilirler.
Tüketiciler, e-atık toplama noktalarına www.tyk.org.tr adresinde yer alan AEEE Nereye? linki üzerinden veya www.aeeenereye.com adresinden erişilmektedir. Bu uygulama sayesinde son kullanıcıya en yakın AEEE toplama noktası, girilen adres bilgisine göre saptanabilmektedir.

 

Tüketiciler, e-atık toplama noktalarına www.tyk.org.tr adresinde yer alan AEEE Nereye? linki üzerinden veya www.aeeenereye.com adresinden erişilmektedir. Bu uygulama sayesinde son kullanıcıya en yakın AEEE toplama noktası, girilen adres bilgisine göre saptanabilmektedir.  

 

 

Proje kapsamında toplanan AEEE’ lerden elde edilen tüm gelir TEGV’e bağışlanmaktadır. Proje AEEE bağışlamak isteyen tüm kurum, kuruluş ve bireylere açıktır. 2017 yılında Atma Bağışla! Kampanyası ile 453 çocuğun 1 yıllık nitelikli eğitim almasına katkı sağlanmıştır.

 
 
 
Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.