"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

EEE / AEEE NEDİR?

 

Evsel AEEE Nedir?

Evsel AEEE; Evlerden gelen ve özellikleri ile miktarı açısından evlerden gelenlerle benzerlik gösteren; ticari, kurumsal, endüstriyel, diğer kaynaklardan gelen AEEE’ler olarak ifade edilir.

Çoğunlukla tüketici kaynaklıdır. Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak artan, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri ürünlerinin tüketimi, dünya çapında çığ gibi büyüyen bir elektronik atık sorunu ortaya çıkarmıştır. Sektördeki üreticilerin ürünlerinde kullandığı hammaddenin tedarikçisinden başlayarak, son tüketiciye kadar uzanan süreçte yolculuğu devam elektronik ve elektrikli eşyalar, fonksiyonlarını yerine getiremeyecek duruma geldiğinde eğer son tüketicinin elinde ise, genel olarak “evsel AEEE” olarak adlandırılırlar. Ömrünü tamamlamış tüm elektronik ve elektrikli ürünler evsel elektronik atık kategorisine girer ve bu şekilde adlandırılırlar. Günlük hayatta sıkça kullandığımız bazı ürünler (cep telefonu, televizyonlar, kumandalar, faks makinesi, ütü, lamba, CD-DVD oynatıcılar vb.) evsel AEEE’leri oluşturur.

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.