"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞ

 

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu – AEEE Takip Sistemi (TYK – ATS)

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu (TYK), görevleri ve Sıfır Atık uygulamaları kapsamında Türkiye genelinde gerçekleştirmiş olduğu iş birlikleri doğrultusunda çeşitli projeler geliştirip, kampanyalar düzenleyerek AEEE toplama ve geri dönüşüm çalışmalarını her geçen gün arttırmaktadır.

Yürütülmekte olan AEEE toplama faaliyetleri kapsamında süreçlerin titizlikle takip edilmesi için TYK tarafından geliştirilen “TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu AEEE Takip Sistemi” (TYK – ATS) kullanılmaktadır. TYK – ATS ile iş birliği içerisinde olunan paydaşlara hızlı, kolay erişilebilir, güvenliği sağlanmış bir AEEE yönetim sistemi kullanıma açılmıştır. Sisteme tüm paydaşlar internet üzerinden anlık olarak erişebilmekte ve sistem üzerinde yer alan modülleri aktif olarak kullanabilmektedirler.

  • EEE ÜRETİCİ MODÜLÜ

TYK Sistemine üye firmalar; EEE Üretici Modülü içerisinde profil bilgileri, piyasaya sürülen EEE beyanları, sözleşme süreç yönetimi, toplama hedefleri, hedeflerin gerçekleşme durumları, çeşitli raporlar, finans süreçleri, TYK kayıtları, duyuruları ve eğitim modülü gibi alanlara erişim sağlayabilmektedir.  

  • BAYİ/SATIŞ NOKTASI/ÇOKLU TOPLAMA NOKTASI MODÜLÜ 

TYK tarafından gerçekleştirilen AEEE erişimini arttırmaya yönelik çalışmalar çerçevesinde TYK toplama noktalarından envanterli AEEE yönetimi için Bayi Modülü uygulamaya koyulmuştur. AEEElerin oluştuğu ve tüketicilerin teslim ettiği noktada görselleri alınarak kontrolünü sağlamak ve envanter oluşturulması bu yazılım modülüyle gerçekleşmektedir.

Türkiye genelinde nihai tüketicinin adımladığı satış noktaları yetkililerinin kullanımına açık olan bu müdül ile her bir AEEE’nin fotoğrafı sisteme yüklenebilmekte parça başı envanteri oluşturulmaktadır. Sistem üzerinde oluşturulan algoritma ile AEEE ağırlıkları belirlenmektedir. Karayolları taşıma ağırlık sınırlarına paralel olarak taşımalar yönetilmekte ve TYK ATS’nin ilgili diğer modülleri devreye girmektedir. 

  • GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ MODÜLÜ 

AEEE’lerin geri dönüşümü süreçlerinin önemli parçası olan geri dönüşüm tesisleriyle ortak çalışmanın daha sağlıklı ve kontrollü yürütülmesi amacıyla TYK – ATS sisteminde Geri Dönüşüm Tesisi Modülü de yer almaktadır. Bu modül anlaşmalı olunan Çevre İzin ve Lisansına sahip geri dönüşüm tesisleri tarafından kullanılmaktadır. TYK yetkilileri tarafından AEEE’lerin geri dönüm tesisine yönlendirilmesi ile oluşturulan UATF/MoTAT süreçlerinden atıkların işlenmesinin tamamlanıp ayrışım raporlarının oluşturulmasında kadartüm süreçlerin kontrolü sistem üzerinden sağlanmaktadır.
Bunun yanı sıra sistem üzerinde kaydı tutulan TYK tarafından toplanıp geri dönüşüme kazandırılan AEEE’ler için değerli metal hesapları yapılmaktadır. 

  • AEEE YÜKLEME VE TAŞIYICI FİRMA MODÜLÜ 

AEEE erişim noktalarının artmasıyla birlikte taşıyıcı firmalara ihtiyaç artmaktadır.  Gerekli planlamaların sistematik şekilde belirlenmesi amacıyla TYK ATS Taşıyıcı firma modülünü işbirliği içerisinde bulunulan lisanslı taşıma firmaları kullanmaktadır. TYK ATS Barkod sistemine AEEE envanter girişleri parça başı ağırlık cinsinden kaydedilmektedir. Görselleriyle birlikte teslimat noktasında sisteme işlenen AEEE’lerin İşleme Tesislerine Kabulü yapılırken doğrulaması sağlanmaktadır. 

  • EĞİTİM MODÜLÜ 

TYK – ATS eğitim modülü ile sistem kullanımı, AEEE yönetimi, TYK tarafından oluşturulan yardımcı nitelikteki kılavuzların yer aldığı bir bilgi havuzu oluşturulmuştur. Sistemde yer alan bu modülde TYK ATS paydaşlarının beklentilerine yönelik faydalı bilgilendirme dokümanları paylaşılmaktadır.
Dijital dönüşüm kapsamında eğitim modülü interaktif ve dinamik çalışmalar ile sürekli güncellenmektedir. Farkındalık ve bilinç oluşturmak üzere kullanılan modüle yapılan yeni eklemeler kullanıcılara bilgi mailleri ile duyurulmaktadır. Yapılan duyurularla güncel bilginin daha çok kullanıcıya ulaştırılması sağlanmaktadır.

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.